Mielőtt még elkezdhettem volna a tervezett Minnesota-modelles sorozatomat, az adatgyűjtés közben – véletlenül és kissé megkésve bár, de – beleszaladtam az alábbi írásba. A modellről alkotott véleményemet mondjuk egyáltalán nem tükrözi, viszont ezek után inkább most nem nagyon szeretném a döglött lovat rugdosni, úgyhogy szerintem egyelőre talán maradjunk is ennyiben… Habár nem tartom valószínűnek, hogy Petronella asszony csak úgy egyszerűen ennyiben hagyná ezt a dolgot, sőt akár még az is lehetséges, hogy azóta abból a bizonyos százból újabb hetven embert sikerült visszaterelnie a normális életbe… Valahol máshol.
Gróf Róza jegyzete.
Milyen gazdag ország az, ahol inkább költik az adófizetők pénzét munkanélküli segélyekre, kórházi kezelési költségekre, táppénzekre, szociális segélyekre, mint egy hatékony rehabilitációs programra?
Szerte a világon vannak azonban országok, ahol a társadalomból való kirekesztés helyett a rehabilitált és józanságában épülő alkoholisták társadalomba történő integrálásra törekszenek. A leginkább élő és sikeres gyakorlat az Egyesült Államokban Györkös főorvosnő, jól lehet 2o éve a kórház pszichiátere, soha nem látogatta meg eddig az Addiktológiai osztályt, és soha nem tanulmányozta a Minnesota Modell működését. Akkor hát mit is jelent ez a döntés? Nyilván azt, hogy megszűnik - szakemberek hiányában - az MM, és vegyesen töltik majd fel a 6o ágyat pszichiátriai és addiktológiai betegek. Mindez történik annak ellenére, hogy az Addiktológiai ágyak kihasználtsága jelenleg 92%-os. 2010 július 22. csütörtök 1o:26 | Forrás: szegedkurir.hu
működik. Ennek oka, hogy az önsegítő csoportok közül elsőként, 1935-ben az AA (Anonim Alcoholics) jött létre, és 1939-ben már könyv alakban közzé tette az alkoholisták felépülésének 12 lépéses programját, majd 1948-ban megkezdte e program klinikai alkalmazását (Hazelden Rehabilitációs Központ, Center City Minnesota, Ohio). Ebből a gyakorlatból nőtte ki magát az úgynevezett Minnesota-modell (MM). A modell leglényegesebb eleme, hogy a több hónapos kezelés gyógyszermentes, melynek során gondolkodás- és magatartásváltozás érhető el az absztinens alkoholistában. A másik fontos eleme a terápiának az AA-gyűlések látogatása és a 12 lépéses program elsajátítása. Az amerikai utánkövetéses tapasztalatok szerint ez a modell 5o% fölötti tartós józanodást (24 hónap) eredményez. Érthetően, a világ számos helyén működnek tehát a Minnesota-modell alapján alkoholbetegeket kezelő terápiák, mert hisz jóval kevesebb a kezelésre fordított adófizetői pénzösszeg mint az alkoholbeteg betegségeivel járó rendszeres társadalom biztosítási ráfordítás.
Magyarországon intézeti keretek között egyetlen helyen, a Pécs környéki Szigetvári Városi Kórházban működik az MM, 2o éve. A kórház Addiktológiai Osztályát a kezdetektől dr. Szikszay Petronella pszichiáter, addiktológus, pszichiátriai rehabilitációs szakorvos, igazságügyi elmeszakértő irányítja a modell szellemében, dr. Tóth Miklós addiktológus-belgyógyász, család-terapeuta együttműködésével. 2o1o.o7.o1. napjáig volt mindez így. Ezen a napon a kórház igazgatója, dr. Rodek Gyula - aki egyébként orvosdoktor, és Szigetvár alpolgármestereként a város polgármestere is - dr. Szikszay főorvosnőt előbb leváltotta az osztály éléről, majd kényszerszabadságra küldte, dr.Tóth Miklóst pedig az osztályról elbocsátotta, annak ellenére, hogy a főorvos szabadságon volt. Ezt koronázta az a bejelentés, hogy a kórház Pszichiátriai osztályának eddigi főorvosa, dr. Györkös Györgyi pszichiáter vezeti o7.o1.-től az Addiktológiai osztályt is. Így egy új, összevont osztály működik, a Pszichiátriai osztály, összesen 6o ággyal. (1o ágy a pszichiátriáról + 5o az addiktológiáról)
..t már régen halottnak kéne lennie